OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

MŁODZIEŻOWA AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI - AKTUALNOŚCI

 EFS

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  

  

MŁODZIEŻOWA AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

Koordynatorka „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” Barbara Sawicka podsumowuje projekt
 

Po okresie intensywnej pracy i zdobywania nowych doświadczeń zawodowych przyszedł czas na posumowanie projektu.
 
We wtorek 24 sierpnia 2010r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Młodzieżowej Akademii Umiejętności”. W spotkaniu wzięła udział grupa gimnazjalistów biorących udział w projekcie, Komendant Wojewódzki Elżbieta Popczuk oraz opiekunowie staży zawodowych: pani Kamila Kuklińska - z Gabinetu Kosmetycznego w Zwoleniu, pani Kamila Sałek z Salonu Kosmetycznego „DIAMOND” w Radomiu i  pani Dorota Galant z Hotelu „Vanilla House” w Zwoleniu.

 

 

 


Komendant Wojewódzki Elżbieta Popczuk wręcza certyfikaty i zaświadczenia o udziale w projekcie
 

Podsumowanie rozpoczęła koordynatorka „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” Barbara Sawicka, która podkreśliła zaangażowanie uczestników w realizację celów programu. Zwróciła także uwagę na duże zainteresowanie, jakim cieszyły się wybrane przez młodzież specjalistyczne szkolenia. Jedna z uczestniczek projektu zauważyła, że dzięki udziałowi w „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” podwyższyła swoje kompetencje zawodowe.                   - „Szkolenie, a także ukończony staż zawodowy zwiększy moją szansę na lepszą pozycję na rynku pracy.” – powiedziała. Autorzy i koordynatorzy projektu chcieli także wiedzieć, czy młodzież ma jakieś zastrzeżenia lub propozycje zmian w akademii, uczestnicy powiedzieli jednak, że: „NIC takiego nie było – chcemy więcej!.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozmowa i słodki poczęstunek dla uczestników i kadry biorącej udział w realizacji projektu „Młodzieżowa Akademia Umiejętności
 

Opiekunowie staży zawodowych byli bardzo zadowoleni z młodzieży, która odbywała praktyki w ich zakładach. Podkreślali ich sumienność, zaangażowanie i chęć zdobycia praktycznej wiedzy. -  „Mam nadzieję, że nabyta wiedza i umiejętności pomogą uczestnikom projektu w dalszej edukacji, samorozwoju i osiąganiu sukcesów zawodowych” - stwierdziła jedna z pracodawczyń. Na zakończenie spotkania pani Elżbieta Popczuk pogratulowała młodym ludziom decyzji o  wzięciu udziału w projekcie, wytrwałości i zaangażowania w jego realizację. Pani Komendant wręczyła uczestnikom certyfikaty kursów zawodowych i zaświadczenia o uczestnictwie, a opiekunom staży podziękowania za współpracę. Podsumowanie „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” zakończyło się miłym akcentem  - wychowawca wręczył młodzieży upominki.


 

STAŻ INWESTYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ


Męska część praktykantów MAU prezentuje się przed wejściem do „Czarnego Kota” – wakacyjnego miejsca stażu. Grupa żeńska w towarzystwie hotelowego kelnera i barmana w jednym
 

Uczestnicy Młodzieżowej Akademii Umiejętności rozpoczęli wakacyjne praktyki zawodowe. Jak twierdzą, dzięki nim zdobędą doświadczenie i wiedzę, która może im się przydać w poszukiwaniu pracy.

Rafał, Patryk, Piotr i dwie Pauliny z ochotą przychodzą do warszawskiego hotelu „Czarny Kot”, by uczyć się nowych umiejętności zawodowych. Cała piątka to uczestnicy tegorocznej MAU. W szkołach kształcą się, by w przyszłości pracować jako kucharze. W „Czarnym Kocie” natomiast zdobywają praktyczne umiejętności w dziedzinie technik barmańskich.
W rzeczywistości jednak uczą się również i innych niezwykle cennych w branży usługowej rzeczy. Naczelną z nich jest obsługa klienta.

 

 

 

 

 

 

 

Dwie Pauliny oraz Rafał, Patryk i Piotr za barem

To tu przecież mają okazję do bezpośredniego kontaktu z gośćmi, a pod okiem doświadczonych pracowników części gastronomicznej hotelu mogą dowiedzieć się np. jak prawidłowo nakrywać stoły, jak podawać dania i napoje, co zaproponować niezdecydowanemu klientowi i jak się zachować wobec gościa w różnych sytuacjach.
Z kolei w prawobrzeżnej części Warszawy, na Pradze, w Salonie Piękności Magdaleny Grzegorczyk „akademicki” staż odbywa pięć uczennic fryzjerstwa. Dziewczyny mają szansę zdobyć w salonie dodatkowe umiejętności, które z pewnością uatrakcyjnią ich pierwsze cv. Mowa tu o wizażu i stylizacji paznokci. Pod okiem młodych, lecz znających swój fach nauczycielek, uczestniczki uczą się wszystkich technik niezbędnych do zrobienia perfekcyjnego manicure, nałożenia tipsów, ozdobienia paznokcia. Tutaj również szkolą się w sposobach dobierania kolorów cieni oraz typu kosmetyków do twarzy, cery klientki. Przedłużanie rzęs, tworzenie miniaturowych arcydzieł z akrylu, zabiegi kosmetyczne na twarz i dłonie, to tylko niektóre z zajęć, jakie przygotował dla dziewczyn praski Salon Piękności.
MAU zapewnia uczestnikom w sumie 60 godzin stażowych. Zwykle staż trwa 10 dni po sześć godzin. Pracodawcy zwykle starają się tak podzielić praktykantów, aby mogli oni zamiennie pracować raz rano, a raz po południu. Dzięki temu młodzi ludzie zdobywają wiedzę o ruchu w danej branży oraz o organizacji pracy w poszczególnych porach dnia.

 

 

(góra) Iga i Karina uczą się robienia manicure. (dół – od lewej) Dziewczyny pod okiem szefowej salonu. (od prawej) W towarzystwie młodych nauczycielek stylizacji paznokci

Po odbyciu stażu jego uczestnicy otrzymają od pracodawców zaświadczenie potwierdzające odbycie praktyk oraz list referencyjny.
Poza Warszawą młodzież Akademii Umiejętności praktykuje jeszcze w Zwoleniu i w Radomiu. Stażyści szkolą się w gabinetach kosmetycznych, salonach piękności i hotelach, ale także w sklepach – przy sprzedaży, obsłudze klienta i kas fiskalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tips własnoręcznie wykonany i ozdobiony przez stażystkę MAU w praskim Salonie Piękności
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

CORAZ DALEJ OD AMATORSTWA

Uczestnicy „MAU” z zaświadczeniami przejścia przez lokalny sprawdzian wiedzy i umiejętności zawodowych. Wśród nich członkowie komisji (rząd drugi) oraz (centralnie w pierwszym rzędzie) Barbara Sawicka z MWK OHP
 

Co wiem, co już potrafię, a czego mi jeszcze brakuje, by dobrze wykonywać swój fach? – odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy Młodzieżowej Akademii Umiejętności podczas sprawdzianu zawodowego w Zwoleniu.

W dniach 19-20 lipca w 7-3 Ośrodku Szkolenia i Wychowania kilkunastu śmiałków przystąpiło do pomiaru swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, zdobytych w szkole oraz na praktykach. Byli wśród nich zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół zawodowych, zarówno fryzjerzy, kucharze, sprzedawcy, jak również mechanicy pojazdów samochodowych oraz piekarze. Przed jurorskim składem - kadrą specjalistów ze zwoleńskiego Ośrodka: Markiem Papiewskim, Iwoną Strzelecką i Jerzym Pietrzykiem - uczestnicy prezentowali swoją wiedzę zawodową pod względem teoretycznym, ale także w zakresie tego, co w swoim fachu potrafią już zrobić w praktyce.

 

 

Młodzież podczas testu z wiedzy teoretycznej
 

Młodzież ambitnie podeszła do zadania, w rezultacie czego sędziowie mogli obserwować zaciętą rywalizację między uczestnikami. Nikt nie chciał być gorszy, nikt nie chciał wykazać się amatorszczyzną, choć zważywszy, że sprawdzian dotyczył uczniów gimnazjów i przedostatnich klas zawodówek, do zyskania miana speca w danej dziedzinie każdego z nich czeka jeszcze długa droga.
Nie mniej zarówno komisja egzaminacyjna, jak i nadzorująca przebieg sprawdzianu kierownik Wydziału Kształcenia i Wychowania MWK OHP – Barbara Sawicka uznali, że młodzi „zawodowcy” wykazali się tym, co w dążeniu do profesjonalizmu jest niezwykle istotne, jeśli nie najważniejsze czyli zapałem, determinacją i chęcią doskonalenia się.
- Ten sprawdzian pokazał oczywiście różne poziomy wiedzy i umiejętności uczestników – mówiła Barbara Sawicka. – I to nikogo nie dziwi, choć oczywiście chcielibyśmy, żeby każdy miał możliwość zdobywania jak najszerszej wiedzy w swojej dziedzinie. Ale ludzie są różni. Jedni przyswajają wiadomości szybciej, drudzy wolniej. Jedni mają lepszych nauczycieli, inni gorszych.

 

 

Prace młodych uczennic fryzjerstwa wykonane w czasie sprawdzianu umiejętności praktycznych
 

Tu jednak, właśnie dzięki możliwości sprawdzenia się podczas „MAU”, wielu młodych ludzi zyskało cenne informacje, gdzie mają największe luki edukacyjne, co powinni poprawić, na czym skupić uwagę i w naukę czego włożyć większy wysiłek. Mnie natomiast cieszy ogromnie, że młodzież chce się doskonalić zawodowo i że podczas tych dwóch dni miałam szczęście zobaczyć grupę osób, które najwyraźniej doskonale wybrały rodzaj zawodu do swoich potrzeb, zainteresowań i możliwości. Po prostu było miło na nich patrzeć i widzieć, że im zależy…a zależy, ponieważ lubią to, co robią.

 

 

 

 

 

 

LATO CZASEM NA DOKSZTAŁCANIE

Pod okiem instruktorki wizażu i stylizacji paznokci młode uczennice fryzjerstwa zdobywają dodatkowe umiejętności zawodowe
 

Zamiast smażenia się w słońcu wybrali inwestycję we własny rozwój – uczestnicy z Hufca Pracy w Grodzisku Maz. wzięli udział w „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” – projekcie współfinansowanym ze środków EFS.

W sumie jest ich 15, siedem uczennic fryzjerstwa i ośmiu uczniów kształcących się w zawodzie kucharz. Postanowili wykorzystać okres wakacji, żeby zdobyć dodatkowe umiejętności i tym samy zwiększyć swoje szanse, aby po szkole zdobyć pracę.
Mają już za sobą zajęcia indywidualne i grupowe z doradcą zawodowym. Zajęcia odbywały się w czerwcu i posłużyły m.in. zwiększeniu wiedzy uczestników projektu na temat ich potencjału osobistego i predyspozycji zawodowych, nauce planowania dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz ogólnie poprawieniu indywidualnej oceny ich własnej osoby. Aktualnie młode fryzjerki z Grodziska w okresie od 12 do 16 lipca biorą udział w zorganizowanym w ramach projektu kursie „Wizażu i stylizacji paznokci”. Natomiast młodzi adepci sztuki kulinarnej od 26 lipca poszerzą swoją wiedzę o techniki sztuki barmańskiej.

 

 

Uczestniczki MAU uczą się profesjonalnej stylizacji paznokci
 

Również w lipcu w OSiW w Zwoleniu młodzież będzie miała szansę wykazać się już wcześniej nabytymi umiejętnościami zawodowymi i sprawdzić się w tej materii na zaaranżowanym na tę okoliczność egzaminie zawodowym.
21 lipca z kolei w ramach projektu MAU wystartują w Grodzisku Maz. lekcje języka angielskiego, podczas których szczególny nacisk położony zostanie na słownictwo związane z zawodami, w jakich kształcą się dziewczęta i chłopcy z HP7-31.
- Młodzież, która zdecydowała się wziąć udział w projekcie, jest bardzo zadowolona z oferty, jaką w ramach Akademii im przygotowaliśmy – mówi Elżbieta Wiśniewska, komendant grodziskiej jednostki OHP. – Dziewczyny – fryzjerki, cieszą się, że teraz będą wiedzieć, jak oprócz fryzury, dodatkowo profesjonalnie umalować klientkę czy zrobić jej manicure. Z kolei chłopcom zdobywającym zawód kucharza z pewnością przydadzą się informacje, wyniesione z kursu „ Techniki sztuki barmańskiej”. Współcześnie, kiedy o dobrą pracę nie jest łatwo, wygrywają Ci, którzy posiadają większy zasób wiedzy i umiejętności. Uczestnicy „Młodzieżowej Akademii Umiejętności” doskonale zdają sobie z tego sprawę i dlatego inwestują w siebie – dodaje.


 

 

 

WAKACYJNE SZLIFOWANIE UMIEJĘTNOŚCI

Uczestniczki Marta Jarosz z II klasy gimnazjum i Aleksandra Carli z klasy III podczas szkolenia „Tipsy…” wraz z wykładowcą Tamarą Moroszek
 

Podczas współfinansowanego z funduszy UE programu, realizowanego w początkach lipca w zwoleńskim OSiW 7-3, wielu młodych ludzi mogło podwyższyć swoje kompetencje zawodowe, zyskując tym samym szansę na lepszą pozycję na rynku pracy. 
A wszystko to dzięki  Młodzieżowej Akademii Umiejętności , w ramach której zorganizowane zostały kursy szkoleniowe: „Tipsy- stylizacja i zdobnictwo paznokci”, „Organizacja przyjęć okolicznościowych z cateringiem” oraz  „ABC przedsiębiorczości, kasa fiskalna”. Szkolenia odbyły się w dniach 5-13 lipca, a udział w nich wzięli uczniowie  klas gimnazjalnych z przyuczeniem do zawodu.

 

 

 

 

 

 

Piotr Mazur – uczeń II klasy gimnazjum przygotowuje się do prezentacji stołu i potraw
 

Szkolenie „Tipsy – stylizacja i zdobnictwo paznokci” polegało na modelowaniu paznokci za pomocą pędzli, preparatów i pilników, zapoznaniu się ze środkami do ich stylizacji metodą akrylową i żelową. W czasie kursu uczestnicy dowiedzieli się na czym polega technika przyklejania tipsa oraz przedłużanie paznokcia akrylem na szablonie. Nauczyli się także nakładać na paznokcie żel UV i wtapiać w lakier różnego rodzaju ozdoby: hologramy, brokat, cyrkonie czy nitki.

Z kolei kurs „Organizacja przyjęć okolicznościowych z cateringiem” dostarczył kursantom wiedzy o tym: jak zorganizować przyjęcie okolicznościowe, jakie dobrać potrawy lub przekąski czy też jak zaplanować jadłospis w zależności od pory roku. Młodzież nauczyła się składać serwetki, dekorować stół, sporządzać  potrawy oraz atrakcyjnie je prezentować .  Poznała również zasady racjonalnego żywienia i wartości odżywcze produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

 

 

Zajęcia praktyczne na kursie dotyczącym organizacji przyjęć
 

„ABC przedsiębiorczości, kasa fiskalna” posłużyło natomiast do zapoznania młodych ludzi z podstawami zakładania i prowadzenia własnej firmy oraz obsługi kasy fiskalnej.
W ramach Akademii uczestnicy brali także udział w zajęciach z języka angielskiego, na których to poznali nowe terminy i zwroty przydatne w ich przyszłej pracy.

Organizatorzy wakacyjnych warsztatów z Zwoleniu mają nadzieję, że dostarczona młodzieży wiedza i nabyte umiejętności pomogą  jej w dalszej edukacji, samorozwoju i osiąganiu sukcesów zawodowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacja potraw przez gimnazjalistę (klasa II) - Pawła Stępnia. Pracę oceniają wykładowca zawodu - Małgorzata Wrześniewska i stażystka OSiW7-3 Magdalena Faryna
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrawa wykonana przez Mateusza Bika z II klasy gimnazjum – uczestnika Młodzieżowej Akademii Umiejętności
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykładowca Monika Grzeszczyk podczas zajęć z języka angielskiego w ramach programu MAU
 

 

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004