OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

„Nasza Przyszłość


 
 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

  

 

„Nasza Przyszłość"


W HP 7-11 INTEGRUJĄ, MOTYWUJĄ I REEDUKUJĄ

 


Zajęcia motywująco - aktywizujące  w ramach projektu „Nasza Przyszłość 2”poprowadzone przez socjoterapeutkę Iwonę Dziugieł
 

Płocki Hufiec Pracy pełną parą ruszył z realizacją drugiej edycji socjoterapeutycznego projektu OHP „Nasza Przyszłość”.

Projekt rozpoczął się w czwartek 13 maja modułem edukacyjnym, który oprócz pomocy uczestnikom w nadrobieniu braków w nauce, miał także na celu ich integrację.
Na wstępie socjoterapeutka - Iwona Dziugieł odbyła z wybraną do projektu młodzieżą luźną dyskusję i zaproponowała kilka ćwiczeń, które ukazać miały motywację młodych do udziału w przedsięwzięciu. Dzięki tym zajęciom uczestnicy lepiej poznali siebie i swoje oczekiwania oraz zostali zachęceni do aktywnego uczestnictwa w „Naszej Przyszłości 2”.

 

 

Dyrektor CKU-  Maria Górecka podczas indywidualnego spotkania z uczestniczką  NP2 w ramach zajęć wyrównawczych z języka polskiego
Następnie Maria Górecka, dyrektor CKU poprowadziła pierwsze zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, a Ewa Paczkowska, nauczycielka matematyki z CKU - zajęcia z matematyki.
Pierwsze lekcje wyrównawcze miały charakter luźnej rozmowy. Dzięki niej udało się ustalić, jakie przedmioty szkolne lub jaki zakres tematyczny z tychże sprawiają uczniom najwięcej trudności.
Na koniec grupę młodzieży podzielono na dwuosobowe zespoły, by w takim składzie mogła ona brać udział w kolejnych spotkaniach reedukacyjnych.
- Prowadzenie spotkań wyrównawczych w parach, daje większe szanse na indywidualne podejście do każdego uczestnika oraz rozpoznanie jego potrzeb i problemów, a tym samym wyrównanie dysproporcji edukacyjnych – tłumaczyła decyzję o podziale grupy Magdalena Mocka-Lipińska, p.o. komendanta Hufca Pracy 7-11.
Nauczyciele prowadzący spotkania wyrównawcze mają nadzieję, że zaowocują one uzyskaniem przez młodzież uczestniczącą w projekcie „Nasza Przyszłość 2” promocji szkolnych, co pozwoli im wejść na następny szczebel nauczania.
 

"NASZA PRZYSZŁOŚĆ" ZBIERA OWOCE

 


Młodzi uczestnicy wakacyjnego obozu na Podlasiu pozytywnie ocenili wyjazd zorganizowany w ramach projektu „Nasza Przyszłość”
 
Aż 50 proc. uczestników projektu „Nasza Przyszłość” - nastolatków z Mazowsza - wyraziło chęć dalszego kształcenia w OHP. To efekty realizacji projektu „Nasza Przyszłość”.
W trakcie  spotkania podsumowującego projekt, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu zapytano „o najlepsze i najgorsze rzeczy, które wydarzyły się podczas trwania projektu. Pytania zadała młodym ludziom Barbara Sawicka, z Wydziału Programów Edukacyjnych i Wychowania Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, koordynator wojewódzki projektu . Młodzi uczestnicy zgodnie uznali za najlepsze wydarzenia minionej imprezy m. in. przedwyjazdowe warsztaty integracyjne, na których mogli poznać siebie nawzajem, a także zasady obowiązujące na obozie, „bal przebierańców” czyli imprezę integracyjną w grupach, zorganizowaną tuż po przyjeździe do Wasilkowa oraz zajęcia z języka polskiego i angielskiego, na których pracowali w oparciu o teksty hip-hopowe. Podobały im się również ćwiczenia z asertywności i z kontrolowania agresji. Cenili sobie zgranie grupy oraz wyjątkowych członków kadry pedagogicznej – nauczycieli, którzy w interesujący sposób przekazywali wiedzę oraz wychowawców cechujących się wyrozumiałością i poczuciem humoru.
Młodzi Mazowszanie docenili zorganizowaną przez OHP wycieczkę na Podlasie. W efekcie bowiem połowa uczestniczącej w obozie młodzieży zadeklarowała chęć dalszego kształcenia właśnie z OHP.


 

 

 

PODKARPACIE ZWIEDZA WARSZAWĘ


Mury Muzeum pokrywają prace artystów i ich wizje Powstania Warszawskiego
 

Pod okiem przedstawicieli Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP obozowicze ze Zwolenia poznawali w niedzielę – 16 sierpnia br. -  dramatyczną historię i podziwiali obecną urodę polskiej stolicy
Po dwóch tygodniach nauki i pracy terapeutycznej na obozie w Zwoleniu, zorganizowanym przez MKW w ramach projektu „Nasza przyszłość”, grupa młodzieży z woj. podkarpackiego, przyjechała do Warszawy na weekendową wycieczkę po mieście.
Zwiedzanie rozpoczęło się wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, oprowadzani przez przewodników poznawali tragiczną historię Warszawy z czasów II Wojny Światowej. Przewodnicy dostosowując się do oczekiwań młodzieży, w przystępny sposób opowiadali jej o działaniach Polaków, którzy 65 lat temu przez 63 dni desperacko walczyli o swoje miasto, o wolność. 
- W Powstaniu Warszawskim brało udział wiele dziewcząt i chłopców w waszym wieku – mówił jeden z przewodników. – Spójrzcie na ich twarze – wskazywał na ścianę, gdzie widniały fotografie drobnych postaci, uginających się pod ciężarem targanej broni, toreb z podręczną apteczką czy worków z listami. - Niekiedy to jeszcze nie młodzież, ale dzieci – podkreślał. - Tysiące z nich straciło wtedy życie.

 

 

 

Dzwon upamiętniający 60 rocznicę wybuchu PW waży aż 30 kg

 Zwiedzający z uwagą śledzili techniczne wynalazki, którymi posiłkowali się powstańcy 65 lat temu. Interesowały ich militaria i opancerzony pojazd „Kubuś” wystawiony na zewnętrznym terenie muzeum. Jedni doświadczyli na sobie ciasnoty powstańczych kanałów czy betonowego bunkra, jakie odtworzono w Muzeum, inni mieli okazję zdobycia powstańczego kalendarium czyli zebrania kompletu kartek z kalendarza, które opisywały każdy kolejny dzień Powstania.
Na znak szacunku wobec poległych w tamtym czasie ludzi, podkarpacka młodzież na czas zwiedzania Muzeum zdjęła nakrycia głowy.
Tuż przed godz. 13.00 zwiedzanie Muzeum zakończyło się i wycieczka pojechała oglądać miejsca i obiekty, które odbudowano z powojennych ruin. W programie znalazły się m.in. warszawska starówka oraz Zamek Królewski.
- Nie mogę tego za bardzo pojąć – wyznał jeden z obozowiczów. - Przed chwilą te same budynki oglądałem na kronikach filmowych. Widziałem, jak kruszą się i padają w eksplozji zrzucanych na nie bomb. A teraz, stoję tu i widzę, że są jak nowe. Jak komuś udało się z kompletnej sterty gruzu, odbudować to wszystko? - dziwił się.
Wygląda na to, że dla  osób ze zwoleńskiej grupy, niedzielny wyjazd do Warszawy, okazał się czymś więcej niż tylko rozrywką.

 

 

Muzealne piwnice kryją biografie najokrutniejszych faszystów
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

MAZOWSZE PRACUJE NAD PRZYSZŁOŚCIĄ MŁODYCH

Młodzież podczas wycieczki w Muzeum Wsi Radomskiej
 

Uczą się, jak skutecznie szukać pracy, nadrabiają zaległości z przedmiotów szkolnych, doskonalą umiejętność obsługi komputera i w każdej chwili mogą porozmawiać o swoich problemach z psychologiem. Tak 45 nastolatków z Podkarpacia spędza czas na utworzonym przez Mazowiecką Komendę Wojewódzką obozie, zorganizowanym w ramach programu „Nasza Przyszłość”.
Przez trzy tygodnie, począwszy od 3-go sierpnia, trzy piętnastoosobowe grupy młodzieży w wieku od 15 do 18 lat pracują na lepsze jutro w mazowieckim Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu.
Młodzież przyjechała do OSiW-u w ramach finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu „Nasza przyszłość”, którego celem jest pomoc nastolatkom z problemami szkolno-wychowawczymi m.in. w integracji społeczno-zawodowej oraz w ograniczeniu zachowań aspołecznych wśród nich.
Aby zwiększyć skuteczność działań realizujących cele projektu, obóz zorganizowany przez MKW, ma charakter terapeutyczny, a każda z grup wspierana jest obecnością kompetentnego specjalisty psychologa.
Po kilku pierwszych dniach pobytu w Zwoleniu, wstępne spostrzeżenia wychowawców grup, mówią przede wszystkim o sukcesie zajęć indywidualnych z młodzieżą.

 

 

Spotkanie z naturą
 
Dzieciaki chętnie korzystają z zajęć prowadzonych w systemie jeden na jednego, nauczyciel-uczeń – opowiada Marek Papiewski, kierownik obozu. – Do takich należą np. zajęcia korekcyjno-wyrównawcze z jęz. polskiego, matematyki oraz te z przedmiotów dodatkowych takich jak fizyka, chemia, geografia czy jęz. angielski. Powodzeniem cieszą się także indywidualne konsultacje psychologiczno-pedagogiczne uczestników ze specjalistami – dodaje.
Oprócz stricte szkolnych zajęć obóz w Zwoleniu oferuje młodzieży warsztaty profilaktyczne poruszające problematykę uzależnień, zajęcia socjoterapeutyczne uczące konstruktywnych zachowań w grupie oraz konsultacje z doradcami zawodowymi, którzy nie dość, że umożliwią podkarpackiej młodzieży wytyczenie kierunku dalszych działań zawodowych, to dodatkowo opowiedzą jej o tym, jakie stereotypy dotyczące płci funkcjonują na polskim rynku pracy i jak się przed ich negatywnym wpływem skutecznie ochronić.
Ponieważ MKW zorganizowała u siebie obóz dla dzieci z południa Polski, młodzież z woj. mazowieckiego wyjechała z kolei gościnnie na Podlasie do OSiW w Wasilkowie.
Tam, już od 30 lipca, dwie 15-osobowe grupy młodych Mazowszan pod opieką wychowawców, terapeutów i trenerów poznają malownicze zakątki regionu oraz nabywają umiejętności i wiedzę, które mamy nadzieję zaprocentują w ich najbliższej przyszłości.


drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004